Co to jest ziołolecznictwo? Ciekawostki, właściwości, zastosowanie
Ziołolecznictwo to rodzaj medycyny naturalnej. Do leczenia wykorzystuje się właściwości roślin. Używają ich zarówno naukowcy, jak i amatorzy. Fitoterapia wiąże się jednak z wieloma kontrowersjami. Może być przede wszystkim formą wspomagania tradycyjnych kuracji preparatami farmakologicznymi. Dlatego odkryj historię ziołolecznictwa. Sprawdź, jakie są właściwości przykładowych ziół!
Jaka jest historia ziołolecznictwa?
W książce o zielarstwie możesz przeczytać, że za jego początki należy uważać prehistorię. Zbierano wówczas leśne owoce oraz rośliny. Na podstawie zachowań zwierząt określano, które z nich mogą się przydać i być jadalne. Wiedzę na temat ziół rozwinęli starożytni. Za najstarsze przepisy w zakresie medycyny naturalnej uznaje się Chiny. Egipcjanie za to stosowali:
mak,
tymianek,
koper,
kminek,
czosnek,
siemię lniane.
Również starożytni Grecy zajmowali się właściwościami leczniczymi. Szczególnie uważany za ojca medycyny Hipokrates. Do rozwoju współczesnego ziołolecznictwa przyczyniły się odkrycia geograficzne. Odkryto nowe zioła i jadalne rośliny. Przykładowo Vasco da Gama pozwolił na dotarcie do Europy wiedzy w zakresie leczniczych systemów, których używano w Indiach. Nie można pominąć również odkrycia morfiny na początku XX wieku. W dzisiejszych czasach ziołolecznictwo nazywane jest fitoterapią.
Właściwości ziół
Działanie ziół oraz ich właściwości są zależne od związków chemicznych, które zawierają. Do najważniejszych składników zaliczają się alkaloidy. Odpowiadają za aktywację ośrodkowego układu nerwowego. Mogą również działać:
moczopędnie,
rozkurczowo,
rozgrzewająco.
Z kolei antrazwiązki działają przeczyszczająco. Azuleny za to działają przeciwzapalnie i łagodzą rany.
Równie istotne są fenole. Działają bakteriostatycznie i dezynfekująco. Innym ważnym składnikiem są flawonoidy. Odpowiadają za regenerację tkanek. Mają właściwości antynowotworowe. Garbniki za to działają przeciwzapalnie i bakteriostatycznie. Glikozydy nasercowe natomiast zmniejszają czynność mięśnia sercowego i poprawiają siłę skurczu. Pektyny znajdują się za to w owocach i warzywach. Saponiny ułatwiają z kolei wchłanianie substancji aktywnych czy poprawiają przepuszczalność błon śluzowych.
Jakie jest zastosowanie ziołolecznictwa?
Nie potrzeba kursów ziołolecznictwa, aby wiedzieć, że leki ziołowe wykonuje się w postaci:
nalewki – w tym celu zalewa się surowce roślinne alkoholem,
wywaru – opracowuje się go w procesie długotrwałego gotowania. Surowce zielarskie są rozdrobnione,
naparu – zalewa się surowiec zielarski gorącą wodą,
odwaru – uzyskuje się go w procesie krótkiego gotowania elementów roślin,
wyciągu – przygotowuje się go poprzez pozostawienie ziół na dłuższy czas w wodzie. Zalecana temperatura to pokojowa,
soku – zyskuje się go przez wyciśnięcie świeżych surowców.
Jakie są tradycyjne metody leczenia? Ziołolecznictwo
Mimo małej ilości badań w zakresie właściwości całych roślin firmy farmaceutyczne stosują klasyczne spisy leków. W ten sposób odkrywają nowe leki. Przed efektami ubocznymi czy niewłaściwym użyciem ochroni odpowiednie, tradycyjne przygotowanie mieszanek ziołowych czy środków.
Przykładem może być tradycyjna medycyna chińska. Oprócz dwoistości świata bazuje ona na przywróceniu równowagi jin-jang, którą zaburzyła choroba. Stosowane są różne gatunki chińskich roślin przez wyszkolonych lekarzy.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Książka o ziołach leczniczych to jeszcze nie wszystko. W celu przygotowania leczniczego naparu ziołowego możesz się wybrać do pobliskiego sklepu zielarskiego lub zebrać zioła na spacerze. Unikaj jednak miejsc, które zlokalizowane są przy drogach oraz terenów opryskanych chemicznymi środkami. Rośliny te mają różne właściwości – jedne wpływają pozytywnie na cały organizm, inne zmniejszają dane bóle. Uwaga: Pewne rośliny działają niekorzystnie na organizm. Wszystko jest związane z danymi chorobami, alergiami czy nietolerancjami pokarmowymi. Dobrym rozwiązaniem jest herbata, stanowiącą mieszankę ziół, która jest dobra na wszystko.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana