Jak ważne dla organizmu są probiotyki i fermenty?
Prawidłowe odżywianie się, aktywność fizyczna i dobre samopoczucie to klucz dobrego funkcjonowania całego organizmu. Nie bez powodu mówi się, że jest się tym, co się je. Czasami trzeba wspomagać swoją dietę różnymi suplementami lub żywnością funkcjonalną, czyli taką, która ma korzystny wpływ na organizm. Można do niej zaliczyć produkty probiotyczne. Warto wiedzieć czym są probiotyki i fermenty i jak je stosować.
Czym są probiotyki?
Termin probiotyki jest powszechnie znany i przywoływany. Kojarzy się z antybiotykoterapią, po której konieczne jest odbudowanie właściwej i potrzebnej mikroflory bakteryjnej w organizmie. Polecane są także przy różnego typu biegunkach. Probiotyki są żywymi mikroorganizmami - bakteriami lub drożdżami. Muszą być zdolne do życia w przewodzie pokarmowym i wykazywać korzystny wpływ na zdrowie, co jest sprawdzane w trakcie licznych badań. Probiotyki można znaleźć w niektórych produktach spożywczych, takich jak jogurty probiotyczne, kiszone warzywa, w tym powszechnie znane ogórki i kapusta. Warto też sięgnąć po sprawdzone suplementy, których szeroką ofertę ma np. Zielarnia Po Zdrowie 24. Dzięki dokładnym informacjom zamieszczonym na stronie każdy znajdzie coś tam dla siebie.
Jaką rolę odgrywają probiotyki w organizmie?
Bakterie zasiedlające nasz przewód pokarmowy spełniają bardzo ważną funkcję, m.in.:
ograniczają rozwój bakterii chorobotwórczych,
wspomagają proces trawienia i wchłaniania,
pozytywnie wpływają na układ odpornościowy,
biorą udział w syntezie niektórych witamin z grupy B,
wspomagają perystaltykę jelit,
pomagają w walce z trądzikiem,
mogą pomagać w walce z alergią pokarmową,
tworzą specjalny film w jelitach, który je uszczelnia,
wspomagają walkę z próchnicą.
Na co zwrócić uwagę, wybierając produkty probiotyczne?
Wybierając produkty lub suplementy probiotyczne, trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Określenie „probiotyczne” jest wiążące i oznacza, że w składzie muszą być podane nazwy szczepów (nazwa szczepu i oznaczenie literowo - cyfrowe) zawarte w danym produkcie. Trzeba też pamiętać, że ważne jest nie tylko ile, ale też jakie szczepy bakterii znajdują się w preparacie, który chcemy przyjmować. Warto zapoznać się z ofertą na przykład zielarni online i wybrać odpowiedni produkt jak najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. Kolejną kwestią jest termin ważności. Jak już było wspomniane, probiotyki to żywe mikroorganizmy, dlatego istotne jest, ile ich będzie pod koniec daty ważności, a nie tylko przy pakowaniu, tuż po produkcji.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana