Jakie zioła na uspokojenie wybrać? Właściwości i stosowanie
Nerwy dają Ci się we znaki? A może stresuje Cię praca? Poznaj skuteczne zioła na uspokojenie! Dowiedz się, na czym polega naturalny sposób leczenia. Odkryj najpopularniejsze rośliny. Jak je stosować? Jakie wybierać zioła na uspokojenie dla dzieci, a jakie dla kobiet w ciąży czy karmiących piersią? Odpowiadamy na Twoje pytania w naszym artykule!
Naturalny sposób leczenia ziołami
Przy chronicznym stresie sprawdzą się na co dzień zamiast leków zioła. Działają one wyciszająco na układ nerwowy. Zmniejszają niepokój i napięcie. Poprawiają także humor – a wszystko bez uzależniania. Ich działanie jest łagodne, jednak nie należy ich stosować w nadmiarze.
Szukasz najmocniejszych ziół na uspokojenie? Najlepsze będą w formie ziołowych herbat. Powszechne są także ziołowe suplementy na stres. Dodatkowo warto używać olejków eterycznych. Olejki eteryczne przydają się również do inhalacji. Mogą być także dodawane do olejów do masażu. Wpływa to kojąco i relaksująco na organizm. Można je mieszać, ale maksimum 2-3 typy. Szczególnie pomocna będzie aromaterapia z ziołowymi wyciągami, która ulży nerwom oraz zmniejszy napięcie mięśni.
Jakie są zioła na uspokojenie?
Do najpowszechniejszych ziół, które działają uspokajająco i antydepresyjnie, należą:
liść melisy,
korzeń kozłka – waleriany,
szyszki chmielu,
lawenda,
serdecznik,
passiflora,
dziurawiec.
W stanach silnego niepokoju możesz pomyśleć o kłączu pieprzu metystynowego, a więc kava-kava. Może być stosowany jako suplement ziołowy. Dzięki głównemu składnikowi, a zatem kawapironowi, wpływa przeciwlękowo i uspokajająco na układ nerwowy. Poza tym niweluje napięcie mięśni. Ma właściwości przeciwdrgawkowe i rozkurczowe. Męczy Cię długotrwały stres? Wybierz roślinę kava kava. Niestety jego dłuższe stosowanie może powodować skutki uboczne takie jak: biegunki, zażółcenie skóry czy brak apetytu. Z kolei przedawkowanie może się objawiać podobnie jak nadużycie alkoholu. Wskazana dawka to 120 mg.
Naturalna terapia – chińskie zioła
Warto wiedzieć, że klasyczna medycyna chińska jest popularna i stosowana na całym świecie. Do ziół na nerwy zalicza się wąkrotka azjatycka, a więc brahmi i gotu kola. Ma ona działanie łagodzące stres i wspiera układ nerwowy. Działa uspokajająco, antydepresyjnie i przeciwbólowo. Ataki lękowe są zmniejszone, a poprawia się pamięć i zdolność skupienia się.
Nie można również zapomnieć o:
Passiflorze – męczennicy,
Żeń-szeniu azjatyckim,
Różeńcu górskim,
Dzięgielu chińskim.
Jakie zioła stosuje się na uspokojenie w ciąży czy podczas karmienia?
Przed zastosowaniem ziół na nerwy kobiety w ciąży czy karmiące matki powinny się poradzić lekarza. Podobnie jest w zakresie podawania ziół na uspokojenie dla dzieci. Najbezpieczniejszy zarówno dla matek czy kobiet w ciąży, jak i dzieci jest rumianek. Ważne, aby miał kategorię A. Jest to łagodna jego odmiana, którą można podawać niemowlętom na zmniejszenie kolki.
W jaki sposób stosować zioła na uspokojenie?
Zioła na uspokojenie mogą być dawkowane w różnej postaci. Przy samodzielnym tworzeniu ze świeżych lub zasuszonych roślin, jego sposób użycia zależy od organu rośliny. Na przykład z liści, ziela i kwiatów tworzy się napary. Jest to zwykła herbata działająca uspokajająco. 2-3 łyżki zalewa się wrzątkiem. Następnie się je przykrywa i czeka, aż ostygną. Z korzeni natomiast przyrządza się odwary. Wystarczy je zagotować na około 15-20 minut. Z dowolnej rośliny można również przygotować alkoholową nalewkę.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana