Na czym polega homeopatia?
Homeopatia to rodzaj leczenia, który pozwala na kurację chorób na przykład narządów ruchu, zapalenia zatok, neuralgii czy migren. Poznaj jej główne zasady. Za jej twórcę uważa się niemieckiego lekarza doktora Samuela Hahnemanna. Jest autorem dzieła wydanego w 1810 roku zatytułowanego „Organon rationelle Heilkunde”. Jest to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej. W naszym artykule bliżej się mu przyglądamy.
W jaki sposób działa homeopatia?
Chcesz się dowiedzieć, co to homeopatia? Jest to metoda leczenia opierająca się na zasadzie podobieństwa. Oznacza, że podobne należy leczyć podobnym. Co to znaczy? Że jedna substancja wywołująca w dużych stężeniach objawy schorzenia może w niewielkich dawkach je zmniejszyć. Przykładem profesjonalnej homeopatii jest tak zwana wymiotnica lekarska. Jej przyjęcie w dużych dawkach skutkuje mdłościami czy wymiotami. W ten sposób można pomóc w leczeniu niestrawności, silnych wymiotów czy nadmiernego wydzielania śliny.
Drugą zasadą jest teoria sił witalnych. W celu odzyskania zdrowia potrzebna jest energia duchowa, a więc życiowa. Z kolei zasada minimum to podstawa leczenia. Dzięki stosowaniu małych dawek, które są zgodne z metodą reakcji organizmu, stymuluje się ustrój człowieka do uruchamiania mechanizmów obronnych. Leczy się objawy choroby oraz pobudza organizm do walki ze schorzeniem. Poza tym nie można zapomnieć o indywidualizmie i potencjonowaniu – dotyczy stałych rozcieńczeń bądź substancji płynnych.
Jakie są zasady leczenia homeopatycznego?
Homeopatia w Polsce wciąż się rozwija. Stosując leki homeopatyczne pamiętaj o pewnych zasadach. Zagwarantuje to powodzenie leczenia. Po pierwsze, stosuj je na początku rozwijania się choroby, a więc gdy objawy jeszcze nie są nasilone. Szybsza stymulacja układu odpornościowego powoduje krótszy proces leczenia. Wówczas szybciej wrócisz do zdrowia.
Po drugie, tego rodzaju leczenie związane jest z utrzymaniem odpowiedniego stylu życia. W trakcie terapii lepiej zrezygnuj z alkoholu czy kawy, jak również papierosów. Unikaj stosowania miętowej pasty do zębów. W przypadku tabletek homeopatycznych lub granulek podaj je do jamy ustnej. Nie połykaj ich czy nie rozgryzaj. Odczekaj, aż się rozpuszczą. Z kolei krople aplikuje się na łyżeczkę lub język. Pamiętaj o przestudzonej i przegotowanej wodzie. Ważne, aby nie łączyć ich z posiłkiem czy innymi lekami. Dlatego zachowaj odpowiednią przerwę czasową.
Jakie są rodzaje leków homeopatycznych?
Jeśli chodzi o leki związane z homeopatią to wyodrębnia się 3 rodzaje:
roślinne,
mineralne,
zwierzęce.
Roślinne leki to zwykle nalewki lub maceraty roślin w alkoholu. Leki zwierzęce natomiast oznaczają surowce zwierzęcego pochodzenia. Przykładem może być jad. Z kolei leki mineralne to sole mineralne. Zaliczają się do nich między innymi wapń czy związki siarki. Można je podawać w różnych postaciach.
Co się najczęściej leczy?
Zastanawiasz się nad homeopatią na odchudzanie? Pamiętaj, że leki homeopatyczne leczą objawy, nie natomiast samą chorobę. W związku z tym warto wiedzieć, że nie leczą trwałych zmian w organizmie. Dlatego nie wyleczysz nimi złamania kości, zapalenia wyrostka robaczkowego czy zawału serca. Co jednak istotne, można nimi leczyć takie choroby jak:
narządów ruchu,
zapalenie zatok,
stany zapalne układu moczowego,
neuralgie,
migreny.
Dotyczy to również chorób układu oddechowego lub chorób skóry.
Komu polecana jest homeopatia?
Leczenie homeopatyczne rekomendowane jest każdemu. Wszystko dlatego, że jest bezpieczne. Nie wiąże się też z niepożądanymi rezultatami. Sprawdza się szczególnie u następujących pacjentów:
niemowląt,
dzieci,
kobiet ciężarnych i karmiących piersią,
pozostałych osób – używające różnych leków.
Co więcej, nie istnieje ryzyko interakcji z innymi lekami czy sposobami leczenia. Wiąże się to z brakiem przeciwwskazań do ich użytkowania. W zasadzie każda chora osoba może przyjmować leki homeopatyczne, także zdrowa na przykład w ciąży. Jest w pełni bezpieczne dla matki i dziecka. Homeopatia sprawdzi się również przy ząbkowaniu czy kolkach u niemowląt.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana